Program liturgic

Sfanta Liturghie, se va tine in duminica a 2-a si a 4-a,  a fiecarei luna.

ora 10  Utrenia

ora 10.30  Sfanta Liturghie

Octombrie

 

  • 8 octombrie – Duminica a 20-a dupa Rusalii (Invierea fiului vaduvei din Nain
  • 22 octombrie – Duminica a 23-a dupa Rusalii (Vindecarea demonizatului din tinutul Gherghesenilor)

August

  • 13 august – Duminica a 10-a dupa Rusalii (Vindecarea lunaticului)
  • 27 august – Duminica a 12-a dupa Rusalii (Tanarul bogat)

IUNIE

  • 11 iunie – Duminica 1 a dupa Rusalii (a Tuturor Sfintilor) Lasatul secului pentru Postul Sf.Ap. Petru si Pavel
  • 25 iunie – Duminica a 3-a dupa Rusalii (Despre grijile vietii)

Mai

  • 14 mai Duminica a 5-a dupa Pasti ( a Samarinencei)
  • 28 mai Duminica a 7 -a dupa Pasti( a Sfintilor Parinti de la Sinodul 1 Ecumenic)

Aprilie

  • 9 aprilie Duminica a 5- a din post (Intrarea Domnului in Ierusalim-Floriile)
  • 13 aprilie Denia celor 12 Evanghelii
  • 16 aprilie Duminica Sfintei Invieri

Martie

  • 12 martie Duminica a 2-a din Post
  • 25 martie Buna Vestire

Februarie

  • 12 februarie Duminica a 34 a dup Rusalii (a Fiului Risipitor)
  • 26 februarie Duminica Izgonirii lui Adam din Rai (a lasatului sec pentru Postul Mare)

Ianuarie 2017

  • 8 ianuarie – Duminica dupa Botezul Domnului
  • 22 ianuarie – Duminica a 32 -a dupa Rusalii

    Noiembrie

  • 13 noiembrie Duminica a 25 a dupa Rusalii(pilda samarineanului milostiv)
  • 27 noiembrie Duminica a 30 a dupa Rusalii( Dregatorul bogat – Pazirea poruncilor)

Septembrie

  • 11 septembrie – Duminica dinaintea Inaltarii fintei Cruci
  • 25 septembrie – Duminica a 18-a dupa Rusalii(Pescuirea minunata)

August

  • 14 august – Duminica a 8-a dupa Rusalii(Inmultirea painilor)
  • 28 august – Duminica a 10-a dupa Rusalii(Vindecarea lunaticului)

Iulie

  • 10 iulie – Duminica a 3-a dupa Rusalii(despre grijile vietii)

Iunie

  • 5 iunie – Duminica a 6-a dupa Pasti (a Orbului din nastere)
  • 12 iunie – Duminica a 7-a  dupa Pasti (a Sf Parinti de la Sinodul I Ecumenic)
  • 29 iunie – Duminica intai dupa Rusalii ( a Tuturor Sfintilor)

Mai

  • 8 mai – Duminica a 2-a dupa Pasti (a Sfantuli Apostol Toma)
  • 22 mai – Duminica a 4-a dupa Pasti ( a Slabanogului)

Aprilie

  • 10 aprilie – Duminica a 4-a din Post(a Sfantului Ioan Scararul)
  • 24 aprilie – Intrarea Domnului in Ierusalim – Floriile
  • 28 aprilie – Sfanta si Marea Joi – orele 18:30, vom oficia DENIA CELOR 12 EVANGHELII
  • DUMINICA 1 MAI – Invierea Domnului vom oficia Slujba Vecerniei (a doua Inviere). incepand cu orele 11.

Martie

  • 13 martie – Duminica Izgonirii lui Adam din Rai (a Lasatului sec de branza)
  • 27 martie – nu se savarseste Sfanta Liturghie(Pastele Catolic)

FEBRUARIE

  • 14 februarie – Duminica a 16-a dupa Rusalii
  • 28 februarie – Duminica a 34-a dupa Rusalii