Program liturgic

Sfanta Liturghie, se va tine in duminica a 2-a si a 4-a,  a fiecărei luni.

ora 09.45 Utrenia

ora 10.15  Sfanta Liturghie

Aprilie 2019

  • Vineri, 26 aprilie 2019, incepand cu ora 16.00 vom scoate Sfantul Epitaf si dupa ce ne vom inchina cu totii, vom savarsi Denia Prohodului Domnului in jurul orei 17.00! Sa aveti fiecare carti cu Prohodul Domnului ca sa cantam cu totii! Doamne ajuta! Cu drag, Pr. Ioan Gabor!
  • Sâmbătă, 27 aprilie, ora 23.30  Slujba Învierii (Începutul obișnuit „Veniți de primiți lumină!”

01.30 – Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie (nu se fac pomeniri speciale celor adormiți)

(va fi binecuvântată pâinea ce se cheamă Paști; vor fi stropite cu aghiasmă și binecuvântate coșurile cu bunătăți pentru masa de Paști)

  • Duminică , 28 aprilie – Duminica a 3-a după Paști, a Mironosițelor.

10.00 – Utrenia

10.30 – Sfânta Liturghie

Martie 2018

  • Duminică , 11 martie – Duminica a III -a din Post ( Duminica Sfintei Cruci)

10.00 – Utrenia

10.30 – Sfânta Liturghie

  • Duminică , 25 martie – Buna Vestire.  Duminica a V-a din Post ( a Sf. Maria Egipteanca)

10.00 – Utrenia

10.30 – Sfânta Liturghie

Februarie 2018

  • Duminică ,  25 februarie – Duminica I din Post ( a Ortodoxiei)

10.00 – Utrenia

10.30 – Sfânta Liturghie

Noiembrie

  • Duminică , 12 octombrieDuminica a 25-a după Rusalii ( Pilda datornicului nemilostiv)

10.00 – Utrenia

10.30 – Sfânta Liturghie

  •  Sâmbătă, 25 octombrie 

18.00 Vecernia

19.00 Taina Sfântului Maslu

  • Duminică, 26 octombrieDuminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat). Hramul Parohiei

Octombrie

  • 8 octombrie – Duminica a 20-a dupa Rusalii (Invierea fiului vaduvei din Nain)
  • 22 octombrie – Duminica a 23-a dupa Rusalii (Vindecarea demonizatului din tinutul Gherghesenilor)

August

  • 13 august – Duminica a 10-a dupa Rusalii (Vindecarea lunaticului)
  • 27 august – Duminica a 12-a dupa Rusalii (Tanarul bogat)

Iunie

  • 11 iunie – Duminica 1 a dupa Rusalii (a Tuturor Sfintilor) Lasatul secului pentru Postul Sf.Ap. Petru si Pavel
  • 25 iunie – Duminica a 3-a dupa Rusalii (Despre grijile vietii)

Mai

  • 14 mai Duminica a 5-a dupa Pasti ( a Samarinencei)
  • 28 mai Duminica a 7 -a dupa Pasti( a Sfintilor Parinti de la Sinodul 1 Ecumenic)

Aprilie

  • 9 aprilie Duminica a 5- a din post (Intrarea Domnului in Ierusalim-Floriile)
  • 13 aprilie Denia celor 12 Evanghelii
  • 16 aprilie Duminica Sfintei Invieri

Martie

  • 12 martie Duminica a 2-a din Post
  • 25 martie Buna Vestire

Februarie

  • 12 februarie Duminica a 34 a dup Rusalii (a Fiului Risipitor)
  • 26 februarie Duminica Izgonirii lui Adam din Rai (a lasatului sec pentru Postul Mare)

Ianuarie 2017

  • 8 ianuarie – Duminica dupa Botezul Domnului
  • 22 ianuarie – Duminica a 32 -a dupa Rusalii

    Noiembrie

  • 13 noiembrie Duminica a 25 a dupa Rusalii(pilda samarineanului milostiv)
  • 27 noiembrie Duminica a 30 a dupa Rusalii( Dregatorul bogat – Pazirea poruncilor)

Septembrie

  • 11 septembrie – Duminica dinaintea Inaltarii fintei Cruci
  • 25 septembrie – Duminica a 18-a dupa Rusalii(Pescuirea minunata)

August

  • 14 august – Duminica a 8-a dupa Rusalii(Inmultirea painilor)
  • 28 august – Duminica a 10-a dupa Rusalii(Vindecarea lunaticului)

Iulie

  • 10 iulie – Duminica a 3-a dupa Rusalii(despre grijile vietii)

Iunie

  • 5 iunie – Duminica a 6-a dupa Pasti (a Orbului din nastere)
  • 12 iunie – Duminica a 7-a  dupa Pasti (a Sf Parinti de la Sinodul I Ecumenic)
  • 29 iunie – Duminica intai dupa Rusalii ( a Tuturor Sfintilor)

Mai

  • 8 mai – Duminica a 2-a dupa Pasti (a Sfantuli Apostol Toma)
  • 22 mai – Duminica a 4-a dupa Pasti ( a Slabanogului)

Aprilie

  • 10 aprilie – Duminica a 4-a din Post(a Sfantului Ioan Scararul)
  • 24 aprilie – Intrarea Domnului in Ierusalim – Floriile
  • 28 aprilie – Sfanta si Marea Joi – orele 18:30, vom oficia DENIA CELOR 12 EVANGHELII
  • DUMINICA 1 MAI – Invierea Domnului vom oficia Slujba Vecerniei (a doua Inviere). incepand cu orele 11.

Martie

  • 13 martie – Duminica Izgonirii lui Adam din Rai (a Lasatului sec de branza)
  • 27 martie – nu se savarseste Sfanta Liturghie(Pastele Catolic)

FEBRUARIE

  • 14 februarie – Duminica a 16-a dupa Rusalii
  • 28 februarie – Duminica a 34-a dupa Rusalii